Monday, August 8

नेपालमा कोरोनाको तेस्रो लहर आउने विज्ञहरुको चेतावनी, बालबालिका उच्च जोखिममा पर्ने

May 18, 2021 302

काठमाडौं । अहिले नेपालमा महामारीको दास्रो लहर चलिरहेको छ । दोस्रो लहरको महामारी तिब्र गतिमा बढिरहेको बेलामा फेरी तेस्रो लहरको चेतावनी दिइएको छ । नेपालमा भाइरसको तेस्रो लहर आउने र त्यसले अब बालबालिकालाई प्रभाव पार्ने चेतावनी दिइएको छ । विज्ञहरुले आफ्ना बालबालबालिकालाई जोगाउन सुझाव दिएका छन् ।

पहिलो चरणको महामारीमा वृद्ध अवस्थाकाहरुलाई वढि जोखिम देखिएको संक्रमण दोस्रो लहरमा युवा पुस्ता प्रभावित भए । अहिले युवाको मृत्यु धेरै देखिएको छ । संक्रमित हुनेको दर पनि युवाको बढि छ । अब तेस्रो लहरले बालबालिकालाई धेरै प्रभाव पार्ने बताइएको छ । विज्ञहरुले सम्भावित तेस्रो लहरसँग सामना गर्न तयारी थाल्न नेपाल लगायतका मुलुकलाई सुझाव दिएका छन् ।

भाइरसले स्वरुप परिवर्तन गरिरहेको भन्दै उनले नेपालमा पनि तेस्रो लहर चाँडै सुरु हुन सक्ने बताएका छन् । भारतलगायत विश्वभरकै तथ्यांकलाई आधारमा मानेर विज्ञहरुले नेपालमा अक्टोबर÷नोभेम्बरमा तेस्रो लहर आउने दाबी गरेका हुन् । तेस्रो लहरमा बालबालिकासहित खोप नलगाएकाहरू बढी जोखिममा पर्न सक्ने चेतावनी दिइएको छ ।

यसै क्रममा भारतमा कोरोना महामारीको तेस्रो लहर चल्ने निश्चित रहेको त्यहाँका वैज्ञानिकहरूले बताएका छन्। सरकारका प्रमुख वैज्ञानिक सल्लाहकार वैज्ञानिक विजय राघवनले नै यस्तो प्रक्षेपण गरेका हुन्। यतिखेर कोरोना भाइरसको फैलावट विश्लेषण गर्दा अब भारत महामारीको तेस्रो लहरमा लपेटिने निश्चित भएको उनले बताएका छन्।

त्यहाँको केन्द्रीय स्वास्थ्य मन्त्रालयले आयोजना गरेको पत्रकार सम्मेलन क्रममा राघवनले भनेका छन्‌, ‘तेस्रो लहर आउने मिति नै त हामीलाई थाहा छैन, तर अब कोरोना प्रोटोकल निरन्तर पालना गर्दै महामारीको तेस्रो लहरसँग जुध्न तयार भएर बस्नुपर्छ।’

भाइरसको नयाँ म्यूटेन्टसँग मुकाविला गर्न अब कोरोना भ्याक्सिन पनि अद्यावधिक हुन जरुरी रहेको उनले बताएका छन्। मानिसहरूले अपनाएको सावधानीले पनि उत्परिवर्तन भाइरस संक्रमण फैलावट रोक्न नसकिएको राघवनले उल्लेख गरेका छन्।

उनले भनेका छन्, ‘हामीले कोभिड प्रोटोकल पालना गर्दै भ्याक्सिन लगाउनुपर्छ। यस भाइसरबारे वैज्ञानिकहरूले अनुसन्धान गरिरहेका छन्। भाइरसमा भइरहेको बदलाव पहिचान गर्न खोजिरहेका छौँ, अब यससँग जुध्न मानिसहरू तयार भएर बस्दा हुन्छ।’

भारतको गृह मन्त्रालयले पनि बेंगलुरु, चेन्नई, कोझिकोड, इर्नाकुलम, थिसुर, मल्लापुर (केरल), गुरुग्राम र पटनामा अघिल्ला दुई सातायता भाइरस संक्रमण तीव्र भएको जानकारी दिएको छ। यसले पनि भारतमा कोरोनाको तेस्रो लहर शुरु भएको पुष्टि गर्न सकिने स्थिति छ।

त्यहाँको स्वास्थ्य विभागका संयुक्त सचिव लव अग्रवालले भनेका छन्, कर्नाटक, केरल, आन्ध्र प्रदेश, तमिलनाडु, पश्चिम बंगाल, महाराष्ट्र र बिहारमा हरेक दिन कोरोना संक्रमण मामिला बढोत्तरी भइरहेको छ, महाराष्ट्र, कर्नाटक, आन्ध्र प्रदेश, दिल्ली र हरियाणामा पनि संक्रमणपछि ज्यान गुमाउने क्रम वृद्धि भइरहेको छ।

भारतको नीति आयोगका सदस्य डा. वीके पालले संक्रमण जनावरबाट नभई मानवबाट मानवमा फैलिरहेकाले अवस्था चिन्ताजनक भएको बताएका छन्।

प्रतिकृया दिनुहोस्