Wednesday, June 29

९ लाख बाती बलेको फोटोलाई छुनुहोस र ॐ लेखी सेयर गर्नुहोस, सारा दुख पाप काटिनेछ र लक्ष्मी प्राप्ति हुनेछ

October 4, 2021 463

धनकि खानी,धनको देवी मानिने लक्ष्मी मातालाई प्रसन्न गर्नको लागि मानिसहरु अनेक प्रकारको उपाय र कार्यहरु गर्ने गर्दछन्
।महालक्ष्मीको पूजा र आराधना गर्नाले धन र समृद्धि प्राप्त हुने विश्वास समेत रहेको छ ।हिन्दु धर्मअनुसार, यदि तपाई देवी

लक्ष्मीलाई खुशी राख्न र उनलाई आफ्नो घरमा आकर्षित गर्न सक्षम हुनुभयो भने धन समृद्धिले तपाइलाई कहिले पनि छोड्ने छैन ।
देवी लक्ष्मी धन, भाग्य, प्रेम र सौन्दर्यकी देवीको रुपमा मानिन्छ। उनलाई चंचल स्वभावको पनि मानिन्छ किनकि उनि

एकै ठाउँमा स्थायी रुपमा बस्न सक्दिनन् भन्ने विश्वास पनि रहेको छ । तपाईले दैनिक गर्ने केही कार्यहरुले लक्ष्मी माता
प्रसन्न हुने र जीवनमा प्रशस्त धनलाभ गर्ने अवसर मिल्ने गर्छ। आज हामी तपाईहरुलाई लक्ष्मीको कृपा मिल्ने र धनलाभ हुने ५ संकेतहरु बताऊन जाँदै छौँ।
१. यदि तपाईले सपनामा पानी, हरियाली र लक्ष्मीको वहन उल्लु देख्नुभएमा भाग्य बदलिने र प्रशस्त धन कमाउने संकेत रहने गर्छ।
२. यदि तपाईको घर वा कार्यालयमा अकस्मात उल्लु आयो भने सम्झिनुस निकट भविष्यमानै धन प्राप्त गर्ने अवसर मिल्नेछ

३. विशेषगरी शुक्रबारको दिन लक्ष्मी पूजा गर्ने भएकाले यस दिन तपाईलाई कोही महिलालले सिक्का पैसा दिएमा निकै शुभ हुने र प्रशस्त धन कमाउने अवसर मिल्ने गर्छ।
४. तपाईले राती सुतेको बेला सपनामा सेतो र पहेंलो सर्प देख्नुभयो भने छिट्टै धनि बन्ने योग छ भन्ने बुझ्नुहोस्।
यसकासाथै यसले तपाईको स्वास्थ्यमा समेत ठूलो सुधार आउने संकेत गर्छ।

५. हरेक व्यक्तिहरु सर्प देख्ने बितिकै डराउने गर्छन। तर सर्प र धनसँगको अत्यन्तै नजिक हुन्छ। त्यसैले घरमा सर्प आयो र
तपाईलाई बेर्यो भने निकै संकेत रहने गर्छ। यस्तो अवस्थामा तपाई छिटै धनि बन्न सक्ने सम्भावना बढी हुन्छरुपनी जि.एम,काठमाण्डौ । “जब म बहराईनको जे लमा एक महिनासम्म कैद भएँ । त्यहाँ मैले थुप्रै नेपाली महिलाहरुलाई निकै नै द य नि य र पि डा दायक अवस्थामा देखें । म उनीहरुलाई कुनै पनि प्रकारको सहयोग गर्न सक्दिनथें । तर उनीहरुको कारण मेरो जीवनको उदेश्य नै बदलियो ।” यो भनाई हो जानुका घिमिरेको ।

२०५२ सालमा हिमबन्ती नेपाल महिला संगठनबाट भिजिट भिसामा सात देश घुम्ने अवसर पाएकी हुन् । त्यतिबेला उनले दांगबाट प्रतिनिधि गरेकी थिईन् । बन जंं ग ल र वातावरणको विषयमा बहराईन, दुवई, कुवेत, कतार, पाकिस्तान लगाएत सात ओटा देशको भ्रमण गर्ने मौका पाएकी जानुका बहराईनमा एक जना नेपाली महिलालाई सहयोग गर्ने क्रममा जे ल परेकी हुन् ।

महिला अधिकार र समाजसेवामा सक्रिय उनि पछिल्लो समय आफ्नो समाजमा एक सम्मानित उदाहरणको रुपमा स्थापित छिन् । उमेरले चार दशक पार गर्दैगर्दा उनले समाजमा भोगेको देखेको महिलामाथिको थि चो मि चो त कति हो कति, कति आफ्नो भो गा इ र अरुको देखेँ सुनेको भोगाईले उनलाई समाजिक क्षेत्रमा काम गर्न अग्रसर पनि गर्यो ।

हाल उनि मानव अधिकारका लागी एकल महिला (डब्लु एच आर) समूह लुम्बिनी प्रदेशकी अध्यक्ष छिन् । तर नेपाली समाजमा जानुका घिमिरे जस्ता महिला कति छन् । जसले आफ्ना दःुखलाई चु नौ तीमा ब द ले र समाजमा सफल उदाहरणको रुपमा आफुलाई स्थापित गर्न सकोस । उनी अगाडी भन्छिन्,“हामी बहराईनबाट पाकिस्तान जानु पर्ने भएको हुनाले भिजाको लागी एम्बेसी गएका थियौं । त्यहाँ एक नेपाली महिला रुँ दै बसिरहनु भएको थियो । हामीले उहाँलाई केही पैसा दियौं । त्यही सहयोग गरेको आ रो प मा हामीलाई बहराईन प्रहरीले जे ल हा ल्यो ।

परदेशको ठाँउमा नियम कानुन नबुझेको, त्यहाँको कानुनमा सरकारको आदेश बिना कसैलाई कुनै प्रकारको सहयोग गर्न नपाईने नियम रहेछ ।” उनिसँगै गएका अरु दुई महिला साथीहरु पनि जे ल परेका थिए । हरेक दिन नेपालबाट बैदेशिक रोजगारीको सिलसिलामा बै धा नि क र अ बै धा निक दुबैरुपमा रोजगारीको निम्ति बिदेश जानेहरुको सङ्ख्या हजारौको रहेको छ । बै धा नि क रुपमा जानेहरुको तथ्याङ्क रहे पनि अ ब ैधा नि क रुपमा जानेहरुको सङख्या कति छ भन्ने अहिलेसम्म सरकारसँग पनि सही तथ्याङ्क छैन ।

पुरुषको तुलनामा महिलाहरुको खाडी मुलुकहरुमा जाने र जो खी ममा पर्नेहरुको सङख्या धेरै छ । बिशेषगरि घरेलु कामदारको रुपमा रोजगारीको सिलसिलामा जाने महिलाहरु यौन तथा मा न सि क र शा रि रिक हिं सामा पर्ने देखिएको छ । कतारमा दुई बर्ष घरेलु कामदारको रुपमा गएर र्फकिएकी सम्झना बिक जाँदा लागेको खर्च कमाउनु त कता हो कता कतार पुगेको हप्ता दिनमै यौ न हिं सामा परेको कारण हाल उनि मा न स क रोगको बिमारी भएर र्फकिएकी छिन् ।

त्रिभुवान बिमानस्थलमा ओलिदै श रि र र अनुहारभरि नि लो डा म लिएर र्फकिएकी उनलाई आमकासका प्रतिनिधीहरुले केही महिना सेल्टरमा राखेर उपचार गरेपछि उनलाई उनको परिवारसँग पु र्न मि ल न गराएको थियो । यसरी जो खी ममा पर्ने सबै महिलाहरुको अवस्था बुझ्दै जाँदा अधिकाँश महिलाहरुमाथी मा न सि क शा रि रि क र यौ न हिं सा भएको खुल्ल आउँछ तर र्फकिएपछि समाज र परिवारबाट बि स्त ापि त हुने ड रले धेरै महिलाहरुले आफुमाथी भएको या ैन हिं साको बिषयमा भने खुलेर बताउन चाहादैनन् ।

माथी उल्लेखित सम्झना बिक प्रतिनिधी पात्र मात्र हो । बैदेशिक रोजगारीको शिलसिलामा खाडी मुलुक पुगेका महिलाहरुले भोग्नुपरेको दुःख र या त ना सुन्दै आ ङ सि रि ङ्ग हुने गर्छ । तर यति ग म्भि र समस्याको गहिराईलाई सरकारले जसरी सम्बोधन गर्नुपर्ने हो त्यसरी सम्बोधन गर्न सकेको छैन । सरोकारवालाहरुले आवाज उठाएपनि प्रभावकारी हुन सकिरहेको छैन । जो खी ममा परेर बिदेशबाट र्फकिएर आएका महिलाहरुलाई समाज र घर परिवारमा पुन स्थापित गर्ने उनिहरुलाई आर्थीकरुपमा स्थतापित गर्न नेपाल सरकारसग के के योजनाहरु छ ?

भनि प्रश्न राख्दा बैदेशिक रोजगार बोर्डकी उपसचिव मैयाँ कढेल भन्छिन्,‘बोर्डमा सात अरब बजेट छ तर बजेटलाई कसरी संचालन गर्ने कस्तो कस्तो समस्यालाई बोर्डले सम्बोधन गर्ने भन्ने समस्या छ । सरकारले नेपाल सरकारले बैधानिकता दिएको देशहरुमा गएको कामदारहरुलाई मात्र सेवा सुबिधा दिन मिल्छ । तर समस्यामा पर्ने महिलाहरु धेरै अ बै धा निकरुपमा जानेहरु मध्येबाट छन् नेपाल सरकारले इलिगल रुपमा खाडी मुलुकहरुमा नजान आग्रह गर्दा गर्दै पनि यसरी जानेहरुको सङ्ख्या धेरै भएको कारण पनि थप चु नौ ती बढेको छ । हाल कसरी यो समस्यालाई सम्बोधन गर्न सकिन्छ भन्ने योजना बनाईरहेको उनले बताईन् ।

तर यसै प्रसङ्गमा आमकासको कार्यकारी निर्देशक बिजय राई श्रेष्ठ भन्छिन्,“सरकारले कि त देशभित्र नागरिकलाई व्यावसायीक बाताबरण सृजना गर्न सक्नुपर्यो कि म काम गरि खान्छु भन्ने नागरिकको हकमा नितिगत उल्झनहरुलाई हटाएर सहज बाताबरण सृजना गर्नुपर्यो । सरकारले कतार लेबलान साइप्रस लगायतका देशहरुमा महिला कामदारलाई प्र ति बन्धी त गरेको कारण भारत हुँदै अ बै धा निकरुपमा जाने र जा ेखी ममा पर्ने महिलाहरु धेरै छन् । कामकै सिलसिलामा गएका नेपाली कामदारको कसैगरि मृत्यु भैहाले अझ लासलाई नेपाल ल्याउन अ बै धा निकरुपमा गएको कारण ठुलो नितिगत समस्या छ ।

सरकारले बैदेशीक रोजगारीमा जानेहरुबाटै प्रति कल्याणकारी कोषको निम्ति व्यतिm १५ सय देखि २५ सयसम्म जम्मा गर्छन् यसरी स्थापना भएको रकम हाल सात अरब कोष पुगेको छ तर कागजाग अभाव र अवैधानिकरुपमा जाने कादारहरुलाई यो कोषबाट कुनै बिसिमको सहयोग उपलब्ध हुन सकेको छैन । यो समस्या सरकार र कामदार खुबैको निम्ति ठुलो चुनौती रहेको छ र यसलाई प्रभावितहरुको पहुचसम्म पुर्याउन नितिगत बदलाब ल्याउनुपर्ने धेरैजसो सरोकारवालाहरुले बताउदै आएका छन् ।

सामजिक मानसिक अवस्था कमजोर भएको कारण उनले भोग्नुपरेको पारिवारिक र सामाजिक बहिस्करणको घटनाहरु हाम्रो समाजमा कति छ कति तर यो समस्यालाई सम्बोधन गर्ने नेपाल सरकारसग उचित निति छैन । धेरै जसो यसरी रोजगारीको निम्ति जाने महिलाहरुले माओवादी जनयुद्धको कारण उच्च शिक्षाबाट बन्चित हुनु परेको कारण बैदेशिक रोगगारीमा जानु परेको बताउछन् चरीकोटको बर्ष ४० की धनमाया तामाङ भन्छिन्,“पढ्ने उमेरमा माओवादीहरुले पढ्नै दिएनन् राम्रोगरि पढ्न सकिएन परिवारको आर्थीक अवस्था कमजोर छ बिदेश नगएर के गर्नु” उनि उल्टो प्रश्न राख्छीन् ।

हाल उनि काठमाण्डौमै सानो तरकारी व्यावसाय गरेर जिबिकोपार्जन गर्छिन् । मलेसिया कतार दुवाई लगायतका देशहरुबाट महिलाहरु मानसिक शारिरिक आर्थीक रुपमा उत्पीडन सहेर र्फकनेहरु हजारौ छ । तर यसरी जोखीममा परेकाहरुको आधिकारिक सङख्या न त सरकारसग छ त यस बिषयमा काम गर्ने सघसस्थाहरुसँग । पछिल्लो समय आप्रावासी महिला कामदार सघ (आमकास)ले बैदेशिक रोजगारीमा जाने क्रममा विभिन्न किसिमको हिंसामा परेको महिलाहरुबीच काम गरिरहेको सस्थाले कोरोनाकालमा मात्र पेशाबाट बिस्थापित भएर र्फकिएका १७ सय महिलाहरुलाई तत्कालको निम्ति सेवा सुबिधा दिएर घरसम्म पुग्ने र पुर्याइदिने सहयोग गरेको तथ्याङ्क छ ।

जनुकाले भनिन्,“जब त्यहाँ जे ल परियो तब धेरै नेपाली महिलाहरुलाई भेट्यौं । भेटेका मध्ये धेरैले त्यहाँको नियम कानुन र भाषा नजान्दा र सामान्य कुरामा ज्ञान नहँुदा जेलको सजाए काटि रहेको सुनियो जस्तै बाटो कसरी का ट् ने जस्तो कुराहरु जुन कुराले मलाई अचम्मित पनि बनायो ।’ जानुकाले भनेझै अब बैदेशिक रोजगार बोर्डले बैदेशिक रोजगारीमा जाने महिला र पुरुष दुबैको निम्ति त्यहाँको कानुन नियाम भाषा लगायत बिदेश भ्रमणको क्रममा के के कुराको आधारभुत जानकारी हुन जरुरी छ भन्ने बिषयमा केन्द्रीत रहेर डकुमेन्ट्री बनाउन लागेको बताईन् ।

यही बिषयमा केन्द्रीत रहेर अभियान्ता गंगा सुब्बासग कुरा गर्दा उनले भनिन्,“नेपाली महिला कामदारहरु यति लामो समयदेखि बैदेशीक रोजगारीमा गईरहेका छन् र यही सिलसिलामा उनिहरुले भोगेको दुःख र समस्या अनगिन्ती छ सरकारले देखीरहेछ । तर समस्याप्रति न त सरकार गम्भीर छ न त सरोकारवालाहरु नै सचेत छन् । मात्रै पिडितहरु मात्र बोलीरहेछन् ।” जानुका सुरुका दिनहरुमा द्ध न्द्ध पि डि त एकल महिला र दुई सन्तानकी आमा थिइन् ।

तर हाल रुपन्देही जिल्लामात्र नभएर पुरै लम्बिनी प्रदेश र केन्द्रसम्मै एक सफल अभियान्ताको रुप स्थापित छिन् । यस्तै गएको २ बर्षसम्म घरमै ब न्द क जीवन बिताएर आएकी की कल्पना क्षेत्री ( नाम परिवर्तन गरिएको छ ) भन्छिन्,“बैदेशिक रोजगारीको निम्ति जाने कामदार आफै पनि आफु जाँदै गरेको देशको नियम कानुनको बिषयमा जानकारी जाने व्यतिm आफैले पनि राख्नुपर्ने रहेछ । जस्तै भाषा सिक्नु पर्ने रहेछ, कानुन प्रकृया बुझ्नुपर्ने रहेछ ।”

नजानीकन जाँदा मैले दुख भोग्नुपर्यो । नेपाल सरकारसग आर्थीक बर्ष २०७७, ७८ मा १ हजार ३२ जना मानव बे च बि ख नमा परेका मध्ये ७८ जना रोजगारीको नाममा तस्करीमा परेकाहरुको उद्धार गरी र्फकाइएको तथ्यांक छ । त्यस्तै आर्थीक बर्ष २०७७ , ७८ मा १ सय १ जना पुरुष र ५१ जना महिलाले रोजगारीको नाममा बेचबिखनमा परेको भन्दै उजुरी दिएको उल्लेख छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्