Sunday, June 26

दश मिनेट चुइगम चपाउँदा १० करोड ब्याक्टेरिया नष्ट हुने

October 7, 2021 239

बजारमा साधारण मुल्यमा पाइने चुइगम चपाउँदा यसले हाम्रो मुखमा भएका धेरै व्याक्टेरिया तथा रोगको संक्रमण गराउन सक्ने भाइरसलाई मार्दछ । कतिसम्म भने करिब १० मिनेट मात्र चुइगम चपाउँदा मुखमा भएको १० करोड ब्याक्टेरिया नष्ट हुन्छ ।

नेदरल्यान्डको युनिभर्सिटी अफ ग्रोनिजनका विशेषज्ञहरूले गरेको एक अनुसन्धान अनुसार चुइगममा मुखको ब्याक्टेरियालाई मुखको खाल्डो र टोड्कोबाट क्याभिटी हटाउने क्षमता हुन्छ ।

चुइगमलाई दश मिनेटसम्म मात्र चपाउँदा थुकमा हुने तथा मुख भित्रका १० करोड बढी व्याक्टेरिया नष्ट हुन्छन् ।चुइगममा एक प्रकारको लिसो हुन्छ, जसले मुख भित्रका करौडौं व्याक्टेरियालाई चुइगममा टास्ने र सो चुइगम थुक्दा त्यसैमार्फत व्याक्टेरिया शरीरबाट बाहिरीने गर्दछन्

। यतिमात्र होइन चुइगम चपाउँदा निलिने थुकबाट समेत मुखका व्याक्टेरिया पेटसम्म पुग्छन् र त्यहाको आद्रताले मर्ने गर्दछन् । तसर्थ चुइगम चपाउनु ब्रस गर्नु जतिकै लाभदायिक छ ।चितवन, २१ असोज । आज दशैँको पहिलो दिन घटस्थापना । नेपालीहरूलाई दशैँले छोइसकेको छ । बजारमा किनमेल गर्नेहरूको घुइँचो लागेको छ । घटस्थापनामा सार्वजनिक बिदासमेत परेकाले चितवनको मुख्य शहर नारायणगढमा किनमेल गर्नेको घुइँचो लागेको हो ।

बजारमा अरू पसलमा भन्दा कपडा पसलमा बढी भीडभाड देखिन्छ । फुटपाथमा बेच्नका लागि राखिएका कपडा तथा फेन्सीजन्य सामग्री खरिदमा पनि उपभोक्ताहरूको भीड लागेको छ । फुटपाथमा हिँड्नै नमिल्ने गरी किनबेच गरिएको छ । दशैँको किनमेल गर्न बच्चादेखि वृद्धसम्म बजार पुगेका छन् ।

नारायणढका थोक पसलबाट जिल्लाका विभिन्न स्थानमा व्यापारीहरूले सामान किनेर लैजाने गर्छन् । भरतपुर, टाँडी, गीतानगरलगायतका स्थानमा बजार क्षेत्र बढ्दो क्रममा रहेको भए पनि अधिकांश उपभोक्ताहरू नारायणगढ नै पुग्ने गर्छन् । बेलुकीको समयमा बजारमा अझ बढी उपभोक्ताहरूको घुइँचो लाग्ने गर्छ ।

ठूलो बजार र आवश्यक पर्ने सबै सामान पाइने भएकाले नारायणगढ नै पुग्नुपरेको भरतपुर महानगरपालिका- ७ कृष्णपुरका रविकिरण पोख्रेलले बताए । ‘बजार ठूलो छ । आवश्यक परेका सबै सामान पाइएला, केही सस्तो पनि पाइएला भनेर आएको हुँ’, उनले भने, ‘बजारमा आज त भीडभाड धेरै रहेछ । सामान किन्नै मुस्किल परेको छ ।’

भीडभाड बढेपछि बजारमा ट्राफिक व्यवस्थापन पनि चुनौतीपूर्ण बनेको छ । बजारमा सवारीको चाप बढेपछि ट्राफिक व्यवस्थापनमा चुनौती थपिएको जिल्ला ट्राफिक प्रहरी कार्यालय चितवनका प्रमुख प्रहरी निरीक्षक भगवानराज थापाले बताए ।

‘सवारीको चाप बढेपछि भित्री बजार क्षेत्रमा ट्राफिक व्यवस्थापनमा चुनौती थपिएको छ । हामीसँग पर्याप्त जनशक्ति पनि छैन । पार्किङ गर्ने पर्याप्त क्षेत्र नभएर पनि बजार अस्तव्यस्त बनेको हो’, उनले भने । नारायणगढ बजारमा एक सिफ्टमा चार जना मात्र ट्राफिक प्रहरी खटाइएको उनले बताए ।

बिदाको दिन पनि भएकाले भीड बढेको हुन सक्ने नारायणगढ मिलनरोडका कपडा व्यापारी अरविन्द गुप्ताले बताए । ‘आज घटस्थापनाको दिन भएकाले होला, बजारमा हिजोअस्तिभन्दा अलिक भीड बढेको छ । व्यापार पनि भइरहेको छ’, उनले भने

प्रतिकृया दिनुहोस्