Thursday, July 7

भिटेनको नयाँ गीतमा सत्ताविरुद्धको आ’क्रोश,सार्वजनिक भए लगतै २२ लाखले यो गित हेरेसके (भिडियो सहित)

November 8, 2021 169

भिटेन नामबाट परिचित गायक समीर घिसिङको पछिल्लो र्‍याप गीत ‘गल्ली सडक’ चर्चामा रहन सफल भएको छ । गीतमा सत्ता विरुद्धको आ’क्रोश समेटिएको छ । अ’श्लि’ल गीतका कारणले पटक पटक पक्राउ पर्दै सच्चिने सर्तमा छुट्दै आएका भिटेनको गीतका शैली पहिलेझै छन् । फरक उनको प्र’हार मात्र हो । उनले अहिलेको ‘गल्ली सडक’ प्रहरी प्रति समेत लक्षित छ । प्रहरीबाट भोगेको अनुभव भिटेनले गीतमा समेटेको जो कोहीले पनि सजिलै अनुमान लगाउन सक्छन् ।

गीतमा उनले अ’पराधी सरकारले पालेको र बि’ग्रिसकेको समाजको दोस आफूलाई लगाएको आरोप समेत लगाएका छन् । गत ३० अक्टोबर अर्थात ९ दिन अगाडि युट्युवमा सार्वजनिक यो गीत केही दिनदेखि लगातार युट्युवको ट्रेन्डिङमा रहन सफल छ । अहिलेसम्म २२ लाख बढी दर्शक पाएको गीतले २ लाख भन्दा बढी लाइक र करिब ४ हजार डिसलाइक पाएको छ । गीतमा शब्द, संगीत र स्वर समेत भिटेनकै रहेको छ । भिडियोयमराजको नजर नपरोस् भन्ने शुभकामनासहित दिदीबहिनीहरुले कात्तिक २० गते बिहान ११:०२ बजेको साइतमा भाइटीका लगाइदिए । चेली–माइतीको भेटघाट, खुशीयाली र एकापसमा हार्दिकता साटासाट गर्दै छुट्टिएका तिनै माइती सोही रात यमराजको नजरमा पर्दा कसको मन नदुख्ला र ?

भाइटीकाकै दिन तीन जनाको ज्यान जानेगरी मकवानपुरमा दुईवटा घटना भएका छन् । भाइटीकाको रात हेटौँडा उपमहानगरपालिका १९, नेवारपानीस्थित सडक किनारमा द्यौसी–भैलोसहित सांस्कृतिक कार्यक्रममा सरिक दुईजना युवाको सवारी दुर्घटनाबाट ज्यान गएको छ भने अर्का २८ वर्षका युवा मनहरी गाउँपालिका ६ मा सोही रात हात्तीको आ’क्र’म’णबाट मा’रि’एका छन् ।

गौरबाट काठमाडौं जाँदै गरेको बागमती प्रदेश ०३–००१ ख ०९३६ नम्बरको रात्री बसले हेटौँडा १९, नेवारपानीमा विपरित लेनमा पुगेर सांस्कृतिक कार्यक्रममा रमाइरहेको समूहलाई कु’ल्चे’को हो । सो क्रममा हेटौंडा १९, नेवारपानी निवासी २० वर्षका सुरज विष्ट र चितवन पिप्लेका ३४ वर्षका प्रेमबहादुर ठकुरीको घटनास्थलमै मृत्यु भयो । अन्य ८ जना घाइते हेटौँडा र चितवनका अस्पतालमा उपचार गरी घर फर्केको प्रहरीले जनाएको छ ।

घटनापछि आ’क्रो’शित स्थानीयले बसमा आ’ग’ज’नी गरेका थिए भने सावधानीपूर्वक बसका चालक रौतहट जिल्ला चन्द्रपुर ५ का अमितकुमार कार्कीलाई नियन्त्रणमा लिइएको छ । चालक कार्कीले मा’द’क प’दा’र्थ से’व’न गरी अनियन्त्रित ढंगले बस चलाएको स्थानीयको आरोप छ । तर स्वास्थ्य जाँच गर्दा मा’द’क प’दा’र्थ से’व’न ग’रे’को नपाइएको प्रहरीले बताएको छ ।

यो पनि ,भाइटीकाका दिन पनि वाग्मती सफाइ तिहारको अन्तिम दिन सबैजना भाइटीकाको तयारी गरिरहेका बेला वाग्मती सफाइ अभियानकर्मी भने गुह्येश्वरी मन्दिर अगाडिको नदी किनारमा जम्मा भएर सफा गरेका छन् ।

विसं २०७० जेठ ५ गते शुरु भएको वाग्मती सफाइ महाअभियान चाडपर्व, जाडो, गर्मी, प्राकृतिक प्रकोपजस्ता प्रतिकुल अवस्थामा पनि जारी छ । गुह्येश्वरी मन्दिर अगाडिको नदी किनारमा छठ पर्व मनाउन बाँस गाडेर छठ घाटलगायत संरचना निर्माण भइरहेको छ । त्यस क्षेत्रमा सफाइ महाअभियानले ४४३औँ हप्ताको सफाइ गरेको अधिकार सम्पन्न वाग्मती सभ्यता एकीकृत विकास समितिका सदस्य डा माला खरेलले राससलाई जानकारी दिनुभयो ।

सफाइबाट जम्मा गरिएको फोहर अधिकार सम्पन्न वाग्मतीको कार्यालय आगाडि थुपारिएको छ । काठमाडौँ महानगरपालिकाले फोहर व्यवस्थापन गर्ने जनाइएको छ । आज तिहारको भाइटीका परे पनि सफाइमा १०० जनाभन्दा बढी अभियानकर्मीको सक्रियता थियो । सफाइमा पूर्व मुख्यसचिव लीलामणि पौडेल, अधिकार सम्पन्न वाग्मती समितिका अध्यक्ष उद्धवप्रसाद तिमल्सिना, समितिका कर्मचारी, अभियानकर्मीलगायतको उपस्थिति थियो ।

महाअभियान शुरु भएपछि काठमाडौँ उपत्यकामा वाग्मतीका सहायक नदी सफाइ अभियान पनि शुरु भएको छ । चक्रपथका विभिन्न खण्डसमेत गरी हाल काठमाडौँ उपत्यकामा २५ सथनमा सफाइ भइरहेको छ । सांस्कृतिक सम्पदामा पनि वाग्मतीकै प्रभावले सफाइ भइरहेको छ । हाल उपत्यकाको गुह्येश्वरीमाथिको वाग्मती, रुद्रमती, विष्णुमतीको तल्लो र माथिल्लो भाग, मनोहरा, ललितपुरको गोदावरी खोलालगायत स्थानमा सफाइ भइरहेको छ ।

यसैगरी उपत्यकाबाहिरका मुख्य शहर, नदी र सांस्कृतिक सम्पदा स्थलमा पनि सफाइ भइरहेको छ । काठमाडौँ उपत्यकाबाहिर हाल १०८ स्थानमा सफाइ भइरहेको छ । सफाइ महाअभियानले देशव्यापी रुपमा जागरण ल्याए पनि स्थानीय सरकारले सहयोग नगरेको अभियानकर्मीको गुनासो छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्