Sunday, October 2

स्नेही काखकी आमा श्रीनेहा एक्कासी हस्पिटलमा

May 28, 2021 338

स्नेही काखकी आमा श्रीनेहाले आफ्नो सँस्थाको लागि खाद्यान्न अभाव भएको बताएपछि शिशिर भण्डारीको नयाँ नयाँ न्युज नेपालको भिडियोको प्रभावले लाखौं सहयोग जुटेको छ । यसबिचमा शिशिर भण्डारीले एक भिडियोमा सहयोग रकम हस्तान्तरण गरेका छन् । उनले लेखे- सडकमा अलपत्र परेका ६१ जना मनोरोगी दाजु भाई दिदी बहिनीहरु सँगै, मनोरोगी दिदी बहिनीहरुबाटै जन्मेका नानी बाबुहरु सहित ७५ जनाको जीवन रक्षाको जिम्मा लिएकी श्रीनेहा

पोखरेलको सँस्था ‘नेपाल स्नेही काख’लाई दुई चरणमा गरेर २ लाख ६५ हजार ५७० रुपैंया हस्तान्तरण गर्यौं । अघिल्लो समयमा स्नेही काखमा खानेकुराकै अभाव भएको भिडियो हामीले प्रसारण गरेपछि महान सहयोगीहरुले देश तथा बिदेशबाट यो सहयोग पठाउनु भएको हो । यो अप्ठेरो समयमा अहिले स्नेही काखमा खाद्यान्नको अभाव छैन र मनारोगीहरुको उपचारका लागि सहयोग पनि जुट्दै छ ।

यो अभियानमा इजरायलबाट रिना गुरुङको पहलमा उहाँसँगै अन्य गेन्टबासी मनकारी दिदी बहिनीहरुले १ लाख रुपैंया, सहयोगी मन भएका प्रकाश आचार्य सरले अमेरिकाबाट जेठ २३ गते आउँदै गरेको आफ्नो छोराको जन्मदिनको अवसरमा रु २० हजार, पदम राईले अमेरिकाबाटै १५ हजार ६ सय ६०, जर्मनीबाट पार्वती श्रेष्ठको पहलमा ७० हजार २ सय १७ रुपैंया र अन्य सहयोगीहरुले साथ दिनु भएको हो । यसैबिच श्रीनेहा अर्को समस्यामा परेकी छिन् । उनी हस्पिटलमा भेटिएकी छिन् भिडियो हेर्नुस

कास्की – पोखरास्थित गण्डकी प्रदेशको सबैभन्दा ठूलो सरकारी अस्पताल पश्चिमाञ्चल क्षेत्रीय अस्पतालमा अक्सिजन आपूर्र्ति बन्द हुँदा एक सुत्केरीसहित सात कोरोना सङ्क्रमितको निधन भएको छ ।पोखरा स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठान मातहतको सो अस्पतालमा बिहीबार राति ९ः०० देखि १०ः०० बजेको अवधिमा अक्सिजन आपूर्ति पूर्णरुपमा बन्द हुँदा उच्च गति (हाइफ्लो) अक्सिजनको सहायता र भेन्टिलेटरमा उपचार गराइरहेका बिरामीले ज्यान गुमाएका हुन् ।

बिहीबार रातिदेखि आज बिहानसम्म अस्पतालको मेडिकल आइसोलेशनमा पाँच र डी क्यान्टिन आइसोलेशनमा दुई गरी सात सङ्क्रमितको निधन भएको अस्पतालको मेडिकल आइसोलेशनका फोकल पर्सन डा डेविट श्रेष्ठले जानकारी दिए । तनहुँकी सुत्केरी यही जेठ ५ गते कोरोना रिपोर्ट पोजेटिभ आएपछि ९ गते अस्पताल भर्ना भएका थिए । उनको अस्पतालमा शल्यक्रियाविधिबाट सुत्केरी गराइएकामा अक्सिजन सहायतामा उपचार भइरहेकामा हिजो निधन भएको बताइएको छ ।

डा श्रेष्ठले भन्नुभयो, “प्लान्टमा उत्पादन कम भएर हो कि किन हो हिजो दिउँसो ४ः०० बजेदेखि नै अक्सिजन आउने रोकिने भइरहेको थियो, समयमा अक्सिजन नआउँदा हामीले सेन्ट्रल लाइनमा जोड्न सकेनौँ, राति ९ः०० देखि १०ः०० बजेसम्म पूरै बन्द भयो, हाइप्mलो र भेन्टिलेटरमा बसेका बिरामीलाई आधा घण्टा वा एक घण्टा अक्सिजन नहुँदा अवस्था के होला ?”

प्रदेशको ठूलो सरकारी अस्पताल भए पनि पश्चिमाञ्चल क्षेत्रीय अस्पतलाको आफ्नै अक्सिजन प्लान्ट छैन । अस्पतालले पोखरा अक्सिजन ग्यास प्रालिसँग अक्सिजन आपूर्तिको सम्झौता गरेको छ ।

पछिल्लो समय अस्पतालमा कोभिडका बिरामी बढेसँगै अस्पतालको माग पनि उच्च छ । हाइफ्लोका बिरामीलाई अलिकति पनि अक्सिजन कमी हुने बित्तिकै समस्या हुने चिकित्सक बताउँछन् । अस्पतालमा पटकपटक अक्सिजन आपूर्ति व्यवस्थापनमा समस्या देखिँदै आएको बताइन्छ । हालको अवस्थामा अस्पतालमा न्यूनतम २५० देखि ३५० सिलिण्डर आवश्यक पर्ने अस्पतालले जनाएको छ । पोखरामा रहेका दुई अक्सिजन कम्पनीले प्रदेशमा अक्सिजन आपूर्ति गर्दै आएका छन् ।

कोरोना सङ्क्रमति बढेसँगैै सरकारले पश्चिमाञ्चल अस्पताललार्ई कोभिड अस्पताल बनाउने निर्णय गरेको छ । स्वास्थ्य मन्त्रालयको सो निर्णयसँगै अस्पताल प्रशासनले कोभिड ओपिडी बाहेकका अन्य सबै आपिडी सेवा बन्द गरेको छ । हाल ७० श्ययामा कोरोनाका बिरामीको उपचार हुँदै आएकामा अस्पतालका ४०० हाराहारी श्ययामा नै कोरोना उपचार गर्ने तयारी गरिएको छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्