Sunday, October 2

पटक-पटक युक्रेनी राष्ट्रपतिको चित्कार – मलाई भाग्न सवारी होइन, लड्न हतियार चाहिएको छ

March 7, 2022 260

रुसी सेना राजधानी किभतर्फ अघि बढ्दै गर्दा अमेरिकाले युक्रेनका राष्ट्रपति भोलोदिमर जेलेनस्कीलाई आग्रह गर्‍यो, ‘देश छोड ज्यान र राष्ट्र दुवै बचाऊ।’ २६ फेब्रुअरीको अमेरिकी आग्रहलाई ठाडै अस्वीकार गर्दै भोलोदिमरले भने, ‘मेरो देशमा युद्ध छ। मलाई भाग्न सवारी होइन, लड्न हतियार चाहिएको छ।’

त्यसयता उनले रुसी आक्रमणविरुद्ध प्रतिवादका निम्ति आफ्ना सेनाको मनोबल बढाउने काम गरिरहेका छन्। भोलोदिमरको अठोट छ, ‘युक्रेन स्वतन्त्र राष्ट्र हो। स्वाधीनता जोगाउनका निम्ति म पनि डटेर लड्छु। तर आफ्नो भूमि कुनै पनि हालतमा रुसको अधिनस्थ हुन दिन्न।’

रुसी आक्रमणको सामना गरिरहेका भोलिदिमर पुरातन राजनीतिबाट खारिएर आएका व्यक्ति होइनन्। रिल लाइफमा राष्ट्रपति बनेका उनी रियल लाइफमा पनि राष्ट्रपति बने। राजकाजमा आउनुअघि युक्रेनीका निम्ति उनी कुशल कलाकार थिए। ‘सर्भेन्ट अफ द पिपल’ सिरिजबाट ख्याति कमाएका उनी हाल रुसी आक्रमणको हिम्मतिलो प्रतिवादका कारण पनि चर्चामा छन्।

२४ फेब्रुअरीयता उनले विश्वको ध्यान खिचिरहेका छन्। सैन्य भेस्टमा प्रस्तुत हुने ४४ वर्षीय भोलिदिमरले पुटिनले गरेको आक्रमणलाई विश्व आतंकवादको संज्ञा दिएका छन्। अमेरिकी राष्ट्रपति जो बाइडेन, बेलायतका प्रधानमन्त्री बोरिस जोनसन, फ्रान्सेली राष्ट्रपति इम्यानुयल म्याक्रोनलाई आग्रह गर्दै रुसलाई कडा प्रतिबन्ध लगाउनका निरन्तर दबाब बढाएका छन्।रुसका क्षेप्यास्त्र र आक्रमण युक्रेनका निहत्था नागरिकप्रति बढ्दै गएका छन्। भोलिदिमरले भनेका छन्, ‘मलाई थाहा छ, क्रेमलिनको हत्याको निम्ति तयार गरेको सूचीमा मेरो पनि नाम छ। तर म लगायत मेरो परिवार मुलुक छोडेर भाग्नेछैन।’

मार्च ४ मा रुसले जापोरिज्जयास्थित आणविक उर्जा केन्द्रमा गोलाबारी गर्‍यो। सिंगो युरोपको सुरक्षा व्यवस्थामा खलल पुर्‍याउन जानाजान आणविक उर्जा केन्द्रलाई रुसले निसाना बनाएको भोलिदिमरको भनाइ छ। उनले उत्तर एटलान्टिक सन्धी संगठन (नेटो) मा आवद्ध पश्चिमा राष्ट्रहरुलाई युक्रेनको आकाशमा ‘नो फ्लाइ जोन’ घोषणा गर्न आग्रह गरिरहेका छन्।

यो घोषणा गरे तेस्रो विश्वयुद्ध हुनसक्ने भन्दै युक्रेनको आग्रहलाई नेटोले अस्वीकार गर्दै आएको छ। युक्रेन नेटो गठबन्धनमा आवद्ध भइसकेको छैन। त्यसैले युक्रेनलाई रुसी आक्रमणबाट बचाउनका निम्ति नेटोले आवश्यक पहल गरेको छैन। ‘हामी यो युद्धको हिस्सेदार होइनौँ। यो युद्धलाई युक्रेनभन्दा बाहिर जानबाट रोक्न हाम्रो जिम्मेवारी निश्चय नै हुनेछ। युक्रेनभन्दा बाहिर अघि बढे अधिक मानवीय क्षति हुनेछ,’ नेटोका सदस्य सचिव जेन्स स्टोल्टनबर्गले भनेका छन्।

यसप्रति भोलिदिमरले भनेका छन्, ‘तिमीहरुले यो आग्रहलाई किन अस्वीकार गर्दै आएका छौ म जानकार छु। यो आग्रह अस्वीकारको मतलब हो हाम्रो भूमिमा अझै बढी बम बर्सेको तिमीहरुले हेर्नेछौ। ‘नो फ्लाइ जोन घोषणा गर्न नसके पनि हामीलाई ‘फाइटर प्लेन’उपलब्ध गराउन त सक्छौ होला नि।’

भोलोदिमर सन् २०१९ मा युक्रेनको राष्ट्रपति बनेका हुन्। रुस समर्थक राष्ट्रपति पेट्रो पोरोसेन्कोलाई पराजित गर्दै उनले बाजी मारेका हुन्। ‘सर्भेन्ट अफ द पिपल’ सिरिजमा उनले भ्रष्टाचार निवारण गर्ने, मस्कोसँग सम्बन्ध सुधार गर्ने अभिनय गर्थे।राष्ट्रपतिको उम्मेदवार बन्दा भोलोदिमरले यही एजेण्डालाई प्राथामिकतामा राखे। आफ्नो दलको नाम पनि उनले राष्ट्रपतिको उम्मेदवारी दिने क्रममा नै राखेका थिए ।

युद्ध कसैको निम्ति हितकर नहुने पक्षमा थिए भोलोदिमर। त्यसैले उनले आफ्नो उर्जा शान्तितर्फ नै केन्द्रित गरे। त्यसको ठीक विपरीत रुसले युक्रेनको सीमा वरपर १ लाख ९० हजार सेना परिचालन गरिसकेको थियो। अमेरिकाले रुसी हमलाको कुरा गर्दा भोलोदिमर अतिरञ्जनाको कुरा गर्थे। यो हल्लाले युक्रेनको अर्थतन्त्रलाई तहसनहस बनाएको उनी बताउँथे।

प्रतिकृया दिनुहोस्