Saturday, May 28

आफ्नो साइकलले किचेको चल्ला र पैसा बोकेर बालक जब अस्पताल पुगे…

May 31, 2021 531

साना बालबालिकाहरूको बानी ब्यहोरा ठुला मानिस`हरु भन्दा धेरै फरक हुन्छ । उनीहरुको सोच्ने तरिका पनि फरक हुन्छ । साना बालबालिका|हरूको सोच्ने तरिका फरक हुने हुनाले बाल`बालिकाहरू साना(साना कुरामा दुखी हुने गर्छन् ।

त्यसैले उनी|हरुलाइ फका`उनु उत्तम उपाय हुन्छ । यस्तै भारतका एक बालकको निकै चर्चा चलिरहेको छ ।अहिले सामा|जिक सञ्जालमा बालक निकै भाइ|रल भइ|रहेका छन् । ती बालकको कामले धेरैलाई भावुक बनाएको छ । ती बालक|ले चल्ला बोकेर अस्प`ताल पुगेको विषय अहिले निकै चर्चा भइरहेको छ ।

ती बालक भारत मिजोरम राज्यका हुन् । ती बालकको साइकलले दुर्घटनाबस छिमेकीको कुखुरा`को एउटा चल्ला किचे`पछी बालक निकै दुखी भए । इन्डिया टाइम्स डट|कमका अनुसार बालक|को साइकलले कुखुरा|को चल्ला किचे`पछी बालक आफूसँग भएको पैसा र चल्ला बोकेर नजिकैको अस्प`तालमा पुगे ।

यस विषय सामा|जिक सञ्जा|लका पोस्ट भयो । पोस्ट भए लगत्तै फेसबुकमा हजारौले सेयर र सयौले प्रतिक्रिया जनाए । यो समा|चार तयार पारी सक्दा|सम्म उक्त तस्वीर ८५ हजार शेयर भएको छ ।

आगामी साउन १ गतेदेखि मोबाइल डिभाइस म्याने`जमेन्ट सिस्टम (एमडीएमएस) सञ्चालनमा ल्याइने भएको छ ।अर्थमन्त्री विष्णुप्रसाद पौडेलले आर्थिक वर्ष २०७८/७९ को बजेट सार्व`जनिक गर्दै साउन १ गते`देखि उक्त प्रविधि सञ्चाल|नमा आउने बताउनु|भएकाे हाे ।

उहाँअनुसार उक्त प्रविधि सञ्चालन`मा आएपछि हाल अवैध रुपमा भित्रिएका (बिना दर्ता) मोबाइल फोन नियन्त्रणमा आँ|उनेछ ।नेपाल दूरसञ्चार प्राधि`करणले अवैध रूपमा भित्रिएका मोबाइल बन्द गराउन भन्दै २०७३ सालदेखि इन्टर|नेसनल मोबाइल इक्विपमेन्ट आइडेन्टिटी (आइएमइआई) नम्बर दर्ता गराउने काम गर्दै आएको छ ।

प्राधि`करणले २०७४ साल वैशाख २८ गते प्राधि|करणले अवैध मोबाइल रोक्ने प्रणा`ली (एमडीएमएस) जडान गर्न परामर्श|दाता छनोटका लागि टेन्डर आह्वान गरेको थियो ।

प्राधिकरणले आह्वान गरेको टेन्डरमा आवेदन परेका १३ कम्पनी मध्ये|बाट २०७६ साल असारमा छनोट भएको कम्प`नीले छ महिना`भित्र उक्त सिष्टम जडान गर्नु|पर्ने थियो । ओएसआई कन्सल्टिङ प्रालि भारत र नमस्ते ग्लोबल कम प्रालि सिंगापुर`को ज्वाइन्ट भेन्चर छनोट भएको थियो । उक्त कम्पनी`लाई एमडी|एमएस जडान गर्न रु ८० करोड बराबरको ठेक्का दिईएको थियो ।

सम्झौता भएको मितिले ६ महिना`भित्र अर्थात् गत वर्षको पुस महिनामा एमडीएमएस प्रणाली जडान गरेर सञ्चालन ल्याइसक्नपर्ने हो तर गत वर्ष कोरो|ना संक्रम`णलाई ध्यानमा राख्दै नेपाल सरकारले गरेको बन्दाबन्दी र हाल लागु गरिएको निषेधाज्ञा|लाई देखाउँनै जडानको काम रोकिएको छ ।

विसं २०७३ वैशाखबाट प्राधिकरणले इन्टर`नेसनल मोबाइल इक्विप|मेन्ट आइडेन्टि`फायर (आईएमइआई) नम्बर ‘युनिक कोड’ दर्ता गर्न सुरु गरेको छ । पहिलो चरणमा आइएमइआई नम्बर दर्ता र दोस्रो चरणमा मोबा`इल डिभाइस म्यानेज`मेन्ट सिस्टम (एमडीएमएस) जडान गर्ने जनाएको थियो ।

प्रतिकृया दिनुहोस्