Sunday, October 2

सङ्क्रमणमा कमी आएपछि अस्पतालमा घटे बिरामी, खाली हुँदै बेड

June 1, 2021 378

काठमाडौँ । को’भिड–१९ को स’ङ्क्रमण दरमा केही कमी आएको भन्दै काठमाडौँ महानगरपालिकाले तत्काल अक्सिजन सहितको उपचार कक्ष थप सञ्चालन नगर्ने जनाएको छ । अहिले स्वास्थ्य उपकरण सहित सञ्चालनमा आएका अस्पताल हरुमा पनि २० प्रतिशत मात्र को’रो नाका बिरामी रहेकाले कामपाले तत्काल थप उपचार कक्षको आवश्कता नरहेको जनाएको हो ।

दोस्रो लहरको को’रो ना स’ङ्क्रमण बढ्दै गएपछि यसअघि कामपाले १२ वटा अस्पतालसँग सम्झौता गरी आवश्यक पर्ने स्वास्थ्य उपकरण र उपकरण खरिदका लागि आर्थिक सहयोग गरेको थियो। कामपाका प्रवक्ता ईश्वरमान डङ्गोलका अनुसार अहिले सञ्चालनमा आएका अस्पतालमा पनि बिरामीको सङ्ख्या कम रहेकाले तत्कालका लागि थप सञ्चालनको योजना नरहेको हो ।

“बिरामीको सङ्ख्या बढे त्यसमा पुनः विचार गरिन्छ”, उहाँले भन्नुभयो, “कामपाको आर्थिक सहयोगमा सामा खुशी स्थित राधा स्वामी सत्सङ्ग भवनमा नेपाली सेनाको व्यवस्थापनमा ८८ अक्सिजनसहित १७४ शय्याको को’भिड–१९ आइसोलेसन केन्द्र सञ्चालनमा ल्याए पनि हाल उक्त स्थानमा १६ वटा शय्या मात्र सञ्चालनमा आएको छ ।” उहाँका अनुसार धेरै सङ्क्रमित घरमै आइसोलेशनमा छन्, केही मात्रै अस्पताल गएकाले पनि निर्माण भएको अक्सिजन सहितका अस्पतालहरुमा श’य्या अनुसार बिरामी नभएका हुन् ।

त्यस्तै कामपा कै सहयोगमा सञ्चालित छत्रपाटी निःशुल्क चिकित्सालय र नरदेवी आयुर्वेदिक अस्पताल पनि जम्मा सङ्ख्याको २० प्रतिशत मात्रै को’रो नाका बिरामीले उपचार गराइ रहेको कामपाको भनाइ छ । हाल कामपामा ६१ हजार ९२४ को’रो ना स’ङ्क्रमित रहेकामा ५० हजार ६८९ जना निको भएका छन् भने १० हजार १२५ होम आइसोलेशन र १७० संस्थागत आइसोलेशनमा रहेका छन ।

त्यस्तै हाल १० हजार ८१६ सक्रिय स’ङ्क्रमित मध्ये ५२१ ले अस्पतामा उपचार गराइ रहेका छन् । को’रो नाका कारण ४१९ जनाले ज्या’न गु’माएको तथ्याङ्कमा उल्लेख छ । को’भिडका बिरामीलई उपचारमा सहज होस् भन्ने हेतुले नागरिक हट लाइन ११८० बाट २४ सै घण्टा सेवा दिने व्यवस्था मिलाइएको छ ।

विरामीलाई अस्पतालमा पुग्न सहज होस् भनी कोभिड–१९ का बिरामीका लागि फोन नं १०२ मार्पmत १० वटा र नन् को’भिड बिरामीका लागि १० वटा गरी कूल २० वटा निःशुल्क एम्बुलेन्स सेवा कामपाले सञ्चालनमा ल्याएको छ । यी माध्यमबाट हालसम्म २२ हजार को’भिड स’ङ्क्रमित बिरामी र १२ हजार नन् को’भिड बिरामीले सेवा लिएका छन् । – रासस

प्रतिकृया दिनुहोस्