Thursday, May 6

हरेक दिन पुजा गर्नुहुन्छ ? यी ५ चिज बिना अपूर्ण हुन्छ हरेक पुजा

December 21, 2020 125

काठमाडौँ । धर्मशास्त्रका अनुसार दूध, दही, घीउ, मह, र चिनीको मिश्रीलाई पूजामा प्रयोग गरिन्छ। यी पाँच चीजबिना पूजा अपूर्ण हुन्छ। यी ५ चिजलाई हिन्दू धर्ममा पवित्र मानिएको छ। र जब यी पाँचलाई मिसाइन्छ तब यसलाई पञ्चमृत भनिन्छ। पञ्चमृतको अर्थ पाँच अमृत हो।

पञ्चमृतको पहिलो अंश दूध हो जुन हामी गाईबाट पाउँछौं, गाईमा देवी र देवताको वासका कारण दुधलाई अमृत भनिन्छ। पंचमृतको दोस्रो र तेस्रो भाग दही र घीउको जुन दुधबाट प्राप्त हुन्छ, त्यसैले यसलाई अमृत पनि मानिन्छ।

पाँचौं भाग चिनी क्यान्डी हो, जुन पूर्ण अमृत बनाउनको लागि यी सबैसँग मिसाइन्छ। कहिँ पनि उखुको रस शुद्ध र शुद्धको कारणले प्रयोग हुन्छ।

स्वास्थ्यको दृष्टिकोणबाट पञ्चमृत अर्थात्‌ यी सबै चीजहरूको बनाइएको मिश्रणलाई प्रसादको रूपमा खानेले सबै प्रकारका रोगहरू पनि हटाउँछ। वास्तवमा पञ्चमृत स्वयं प्रचारको प्रतीक हो। यो पाँच सामग्री एक तरीकाले वा अरू तरिकामा प्रचार-प्रसारको सन्देश दिन्छ।

प्रतिकृया दिनुहोस्