Thursday, August 18

यस्तो हुन्छ सिंह, मेष र धनु राशि हुने व्यक्तिको भाग्य, तपाईको कुन ?

June 11, 2021 462

काठमाडौँ । सिंह, मेष र धनु राशि अग्नि तत्वसँग सम्बन्धित छन्। यी राशिसँग सम्बन्धित व्यक्तिहरू पनि अग्नि जस्तै तीखो र आवेगमा आउने स्वभावका हुन्छन्। सिंह, मेष वा धनु राशिका व्यक्तिहरूमा काम पूरा गर्न अरुभन्दा फरकै जोस र उत्साह हुन्छ।

तिनीहरू थकित हुँदैनन् र आफ्नो उद्देश्य वा काम पूरा नभएसम्म तिनीहरू हरेस खाँदैनन्। उनीहरूले जुन कुरा गर्ने निर्णय गर्छन् त्यो कुरा पूरा गरेपछि मात्र तिनीहरू शान्तिसँग बस्छन्।

पूर्वानुमानः यदि केहि गलत हुन गइरहेको छ वा यदि वरिपरि केहि ठीक छैन भने अग्नि तत्वसँग सम्बन्धित मानिसहरूले धेरै पहिले यो महसुस गर्छन् र त्यसपछि सावधानीका साथ हरेक चरणमा अगाडि बढ्छन्।

मैत्री स्वभावः अग्नि तत्व सम्बन्धित राशिका मानिस निकै मैत्री स्वभावका हुन्छन् । यसै कारणले यिनीहरु कसैलाई पनि सजिलै आफ्नो मित्र बनाउँन सफल हुन्छन् । यी मानिस कसैसँग पनि छिटै घुलमिल हुन्छन् ।

आदेश दिने बानीः यी मानिस आफुलाई अरुभन्दा उत्कृष्ट ठान्छन् । यी व्यक्ति प्रार्थना गर्नु भन्दा आदेश दिनमा विश्वास राख्छन् । यिनीहरु उनै व्यक्तिका साथ रहन सक्छन् जसले यिनीहरुको यो स्वभाव बुझेर बिना गुलासो यिनीहरुलाई सम्झन सक्छन्।

इमान्दारः अग्नि तत्वसँग सम्बन्धित राशिका मानिस निकै इमान्दारी हुन्छन् । यिनीहरु आफ्नो मनमा जे छ त्यहि नै बोल्छन्। यिनीहरुको यहि स्वभाव कहिलेकाहिँ अन्य मानिसलाई मन पर्दैन ।

स्वतन्त्रताः यिनिहरु कसैसँग पनि छिटै घुलमिल हुन्छन् ।तर पनि यिनीहरु आफ्नो स्वतन्त्रता मन पराउँछन् । यिनीहरु आफ्नो काम आफैं स्वतन्त्र भएर गर्न मन पराउँछन् ।

मनकारीः यिनीहरु ठुलो मनका हुन्छन् । यिनीहरुको प्रेमको गहिराई बुझ्न निकै गाह्रो हुन्छ। यसका साथै, यिनीहरुलाई नयाँ नयाँ कुरा प्रयास गर्नु वा अनुभव गर्न निकै मन पर्छ।

परिश्रमीः यी व्यक्तिहरू अत्यन्त मेहनत गर्ने स्वभावका हुन्छन्। यिनीहरू आफ्नो लागि महत्त्वपूर्ण कुरा को त निकै ध्यान राख्छन्, अन्यथा यिनीहरू अरु चिजको मतलब गर्दैनन्।

यो पनि पढ्नुहोस

नायिका रेखा थापाले सुर्खेतमा राउटे समुदायबिच राहत बाँड्ने क्रममा एक पुरुष राउटेलाई चुम्बन गरिन् । उक्त तस्बिर सामाजिक संजालमा निकै चर्चामा आयो । रेखाले राउटेलाई चुम्बन गरेपछि राउटेहरु रेखासँग रिसाएको खबरहरु पनि आए । जवाफमा रेखाले आफूहरुलाई राउटे समुदायले निकै माया गरेको र उनीहरुको कुल पुजामा समेत आफूलाई समावेश गरेको भन्दै राउटेहरु नरिसाएको बताइन् । यता, रेखाले दिएको चामल र नगद समेत राउटेले रिसाएर लिन नमानेको खबर आएको थियो । बाहिरको महिला, पुरुषले वा राउटेहरुमध्यकै महिला, पुरुषले आफ्नो समुदाय भन्दा बाहिरका मानिसहरुसँग नजिकिएर चुम्बन जस्ता कार्य गर्नु उनीहरुको रितिरिवाजले दिदैँन । जे होस्, रेखाले चुम्बन गरेर उनीहरुप्रतिको माया देखाइन् । तर, ७ वर्ष अघिको त्यो माया देखावटि थियो कि वास्तविक भन्ने प्रश्न खडा भएको छ । रेखा र राउटेबिच के भएको थियो, भिडियो समाचारको अन्तिममा छ ।

अहिले सामाजिक संजाल लगायत संचारमाध्यममा राउटे समुदायका सदस्यमाथि भएको एक घट्नामा रेखा मौन बसेकि छिन् । सुर्खेतको गुर्भाकोट नगरपालिका–११ आँपसोती जनैघाटमा बस्दै आएका राउटे समुदायका दुई युवतीमाथि स्थानीय तीन युवाहरूले यौन दुव्र्यवहार गरेको घट्ना भाइरल भइरहेको छ । उनीहरूले दुव्र्यवहार मात्रै गरेनन्, ती युवतीमाथि यौन शोषण गरेको भिडियोसमेत बनाएर सामाजिक सञ्जालमा अपलोड गरे । युवतीहरूलाई मदिरा सेवन गराएर होटलमा लगि यौन दुव्र्यवहार गरेको भिडियो भाइरल भएको भोलिपल्ट आइतबार प्रहरीले गुर्भाकोटस्थित मेहेलकुना होटलका सञ्चालक २९ वर्षीय विनोद पुन, गुर्भाकोट–९ का ३५ वर्षीय दमनबहादुर घर्ती र २४ वर्षीय भूपेन्द्र बुढालाई पक्राउ गरेको छ । राउटे महिलाहरुको ज्याननै जाखिम रहेको समेत मानवअधिकार आयोगले बताइरहेको छ । रेखा भने यी सबै विषयमा चुपचाप देखिएकि छिन् । उनी एक नायिका हुन् । उनले आवाज उठाउनैपर्छ भन्ने पनि छैन । राज्यको सम्बन्धित अंगले यसको अनुसन्धान र यसबाट सिर्जित समस्याको समाधान गर्नेनैछ । तर, जुन तरिकाले सात वर्षअघि राउटेलाई अंगाल्दै चुम्बन गर्ने रेखाले अहिले भने केहि नबोल्दा देखावटि रुपको संकेत देखिएको छ ।

अहिले समग्र राउटे समुदाय पिडामा छ । पिडक प्रहरीको नियन्त्रणमा छन् । उनीहरुलाई आवश्यक कार्वाही हुनेनै छ र हुनैपर्छ । तर, रेखाले यी सबै परिवेशलाई मध्यनजर गरेर राउटे समुदायको पक्षमा आवाज उठाउनुपर्ने थियो । किनभने, राउटेहरु त्यहि हुन् जसले रेखालाई कुल पुजामा समेत समावेश गरेका थिए । रेखाले राउटे महिलामाथि भएको यौनहिंसाका बारेमा न त मिडियामा बोलेकि छिन् न त सामाजिक संजालमा नै । रेखाको देखावटि चरित्र भन्दै केहि दर्शकले गुनासो गरेका छन् । रेखालाई राउटेको माया भएकै भए आज राउटेको पीडामा उनीहरुलाई साथ र सहयोग गर्नतर्फ केन्द्रित हुनुपथ्र्यो । जे होस्, राउट महिलालाई कुनै पनि तनाब हुन नदिन सम्बन्धित पक्षले अग्रसरता देखाउन आवश्यक छ ।

रेखाले चुम्बन गरेपछि फेसबुकमा यस्तो लेखेकि थिइन्: ‘राउटेको आँगनमा पुगेँ, तब मेरो शरीरमा एक प्रकारको ऊत्साह पैदा भयो । फाउन्डेशनको सुरुवात अवस्थामा जुन मेरो सोचाई र बुझाई थियो, तर जब मैले प्रत्यक्ष देखेँ र बुझेँ मैले सुनेको भन्दा घेरै फरक पाएँ । म २१औँ शताब्दीको एउटा विकसित मानव र २१ औँ शताब्दीकै र सुर्खेत शहरको छेउमै रहेर पनि अविकसित मानव जातिबीचको आकाश र धर्ती बिचको जस्तै लाग्ने त्यों अतुलनिय भिन्नता देख्दा मेरो मन भित्री ह्रदय देखीनै रोएर आयो। फाऊण्डेशन को सुरूवाती अवस्थामा राउटे जातीको उत्थानको लागी म केही योगदान गर्छु भन्ने मनमा चाहना मात्र थियो भने हिजोवाट यो मेरो सपना संकल्पमा परिणत भएको छ ।

यो मेरो भाग्य मान्नुपर्छ जुनदिन म राउटे जातीको वस्तीमा छिरेकी थिएँ सोहीदिन संयोगले उहाँहरूको कुलपूजा गर्ने दिन रहेछ । पहिला त मेरो फाउन्डेशनका सदस्यलाई उक्त वस्तीमा प्रवेश गर्न वाट बञ्चित गरिएछ । म उक्त स्थानमा पुग्ना साथ म लगायतको टीमलाई दैवि शक्तिले बवरदान दिए झैँ लाग्ने गरी उहाँहरुको बस्तीमा सम्मान सहित छिर्ने अवसर मिल्यो । उहाँहरूको पुजा हेर्न लाई सालदेखी प्रतिक्षारत गाउँलेलाई पनि प्रवेश नदिई मलाई त्यो अवसर दिएकोमा स्थानियहरु पनि चकित भएको कुरा थाहा पाउँदा म छक्क परेँ। यो पल मेरो जीवनकै उपलब्धि भएको कुरा मैले महसुश गरेकी छु । अझ सुखद कुरा त के भने, हरेक वर्ष मनाईने ऊहाँहरुको कुल पुजा भएकै दिन मेरो फाउन्डेसनले प्रवेश पाउनु राम्रो हुने सुरुवातको संकेत हो भन्ने मैले ठानेकी छु ।

राउटे समूह को दयनिय अवस्थाको समाधान बुझ्ने क्रममा अनायासै म मा के भावना उत्पन्न भएर आयो र मैले मेरो नजिक उभिरहनु भएका राउटे दाईलाई उहाँको गालामा माया र सम्मानको किस गरेँ र त्यो किन गरे म त्यो शब्द मा लेख्न सक्दिन, जो मानिससँग त्यो भावना बुझ्न सक्ने मन छ उसलाई मैले बुझाई रहनु पर्दैन जस्तो मलाई लाग्छ । अझै मलाई उहाहरुले राउटे समूह को छोरि र सदस्य बनाएर जुन माया र सम्मान दिएको मा म आफुलाई धेरैनै भाग्यवानी मानिस रहेछु भन्ने महसुश भएको छ । हिजो को दिनबाट मैले सुदुरपश्चिममा मेरो नयाँ परिवार पाएकी छु । मेरो बा, आमा, दाजु, भाइ, दिदि, बहिनिहरु र त्यो मेरो परिवार लाई अब कसरी राम्रो गर्ने भन्ने मेरो जीवनको अति नै महत्वपूर्ण जिम्मेवारी हो र त्यो म पूर्णरुपमा अन्तरआत्मा बाट पुरा गर्ने छु ।

अन्त्यमा रोचक कुरा त के छ भने, एउटा राउटे दाईले त मलाई चिन्ने पो रहेछ भन्या !! उहाँले मेरो फिल्म सुर्खेतमा गएर हेर्नु भएको थियो रे तर फिल्म को नाम चाहीँ भुल्नु भएछ र पनि म त्यो पल धरै नै खुसि भए र म कलाकार भएको मा निकै गर्भ महसुश भएर आयो। मेरा लाखौ शुभचिन्तकहरु मध्ये त्यो राउटे दाई आज मेरो लागी करोडौ शुभचिन्तकहरु बराबर थिए । अन्तमा ‘झिम झिम सानु नझिम्काउ परेली भुतुक्कै हुन्छु म’ बोलको गीत उहाँहरुले गाउनु भयो र हामी सबै परिवारसँगै नाचेर फेरि चाँडै भेट्ने र वाचा का साथ आएका छौँ ।’

प्रतिकृया दिनुहोस्