Friday, April 23

बर्दिया बा’घ का’न्ड बारे बन्यो पहिलो फिल्म

January 13, 2021 135

बर्दिया बा’घ का’न्ड बारे बन्यो पहिलो फिल्म


सल्यानका ३० बर्षका वीरेन्द्र भण्डारी सायद अझै साथीभाई र परिवारबिच नै हुन्थे होलान् । तर बिचमा आइदियो ना २ ख ९६४३ नम्बरको बस । यसै बसले भण्डारीलाई यस धर्तीबाट सदाका लागि विदा गर्यो ।उक्त बस दार्मा गाउँपालिकाको दार्माकोटबाट दाङको तुलसीपुर जाँदै थियो । भण्डारी भने रा३प ८६६७ नम्बरको मोटरसाइकलमा सवार थिए । बसले शारदा नगरपालिका–६ बरलामा भण्डारी चढेको मोटरसाइकल ठक्कर दियो ।भण्डारी यस सन्सारबाट सदाका लागि विदा भए । घाइते भएका भण्डारीलाई उपचारका लागि जिल्ला अस्पताल लगिदैं थियो । तर उनी अस्पताल पुग्न पाएनन् । बाटैमा अस्ताए ।

पैसा लिएर लाईसेन्स दिने धन्धा फस्टाएपछि सरकारले अब यसरी सजिलै दिदैछ लाईसेन्स
सरकारले अब सवारी चालक अनुमती पत्र ९लाइसेन्स० को लिखित र प्रयोगात्मक परीक्षाको ढाँचा परिवर्तन गर्ने भएको छ।

भौतिक पूर्वाधार तथा यातायात मन्त्रालयमा भएको छलफलमा परीक्षा परिवर्तन गर्ने विषयमा छलफल भएको थियो। उक्त छलफलपछि लाइसेन्स परीक्षाको ढाँचा परिवर्तन गर्ने सहमति भएको हो।

यातायात व्यवस्था विभागका महानिर्देशक गोगन बहादुर हमालले ६० प्रतिशत नम्बर ल्याए पास हुने गरी ट्रायल (प्रयोगात्मक) परीक्षाको ढाँचा परिवर्तन गर्न लागिएको बताए। अर्थात् ट्रायलमा ४० प्रतिशत गल्ती गर्ने पनि अब पास हुनेछन् । अहिले विद्यमान नियमअनुसार पास हुनका लागि शतप्रतिशत अंक ल्याउनुपर्छ।

हमालका अनुसार विभिन्न पक्षलाई आधार मानेर अंक दिइनेछ। ट्राफिक लाइट, उकालो(ओरालो, स्पिड ब्रेकर, पार्किङ लगायतलाई आधार मानेर तिनीहरुका लागि अलगअलग अंक छुट्याइनेछ । जसबाट ६० अंक ल्याउने पास हुनेछ।

“अहिले प्रशिक्षार्थी ट्रायलमा एउटा गल्ती गर्नेबित्तिकै फेल हुन्छ । यसले गर्दा धेरैले लाइसेन्स नपाउने अवस्था छ। यसो हुँदा आर्थिक लेनदेनको बाटो प्रयोग गरेर लाइसेन्स लिने गरेको पाइएको छ,” मन्त्रालयका एक अधिकारीले भने, “अहिले लेनदेनका आधारमा जोकोहीले पनि लाइसेन्स लिइरहेका छन् । त्यसैले जसलाई पनि लाइसेन्स दिनुभन्दा ६० अंक ल्याउनेलाई दिनु धेरै राम्रो हुन्छ । यसबाट यातायातमा हुने लेनदेनमा पनि कमी आउनेछ ।”

त्यसैगरी, लिखित परीक्षासमेत सहज हुनेगरी साइटमै लाइसेन्स परीक्षाका सम्भावित प्रश्नावली (क्वेशन बैंक) राख्न लागिएको छ। साइटमा राखिने उक्त प्रश्नावलीमा करीब एक हजार प्रश्न राखिने बताइएको छ। त्यही भित्रबाट परिक्षार्थीलाई प्रश्न सोधिनेछ। अहिले विभिन्न स्रोतबाट पढेर परिक्षा दिनुपर्ने व्यवस्था छ। विस्तारै घरमै बसेर लिखित परीक्षा दिने व्यवस्था मिलाउने योजनामा विभाग छ।

यो फेरिएको ट्रायल परिक्षा छिट्टै लागू हुने बताइएको छ। विभाग, ट्रायल सेन्टरहरुले तयारी गरिसकेपछि नयाँ ढाँचा अनुसार ट्रायल परीक्षा लागू गर्ने तयारी रहेको हमालले बताए।

प्रतिकृया दिनुहोस्