Tuesday, August 9

खुसीको खबर असार १४ पछि सार्वजनिक यातायात सञ्चालनमा आउने !!

June 25, 2021 487

काठमाडौं असार भोलि देखि सार्वजनिक यातायात खुल्ने, सरकारले गर्यो यस्तो निर्णय करिब दुई महिनाको लकडाउनले हुँदा खाने नागरिक निकै आत्तिएका छन् । मजदूर वर्गलाई लकडाउनले निकै समस्यामा पारेको छ ।

मजदूरी गरेर जीविकोपार्जन गर्नुपर्ने व्यक्तिहरु अब लकडाउन खुल्ने आशमा छन् । निजि सवारी चलाई रह्दा सार्वजनिक यातायात पनि खोल्ने निर्णय भएको छ।

यसै कुरालाई ध्यानमा राख्दै देशभर जारी लकडाउनको स्वरुप परिवर्तन हुने भएको छ । को-भिड-१९ सं’कट व्यवस्थापन केन्द्रको बैठकले लकडाउनको स्वरुप परिवर्तन गर्ने र स्मार्ट लकडाउन जारी गर्ने निर्णय गरेको हो ।

जसअनुसार सातामा दुई दिन बिदा हुने गरी निजी र सार्वजनिक सवारी-साधनमा जोर-बिजोर लागु गरिने भएको छ ।

अब काठमाडौं उपत्यकामा असार १४ गतेसम्म निषेधाज्ञा हुने भएको छ । अबको निषेधाज्ञा भने खुकुलो बनाइने भएको छ । निजी सवारीलाई जोर-बिजोर अनुसार चल्न दिइने ललितपुरका प्रजिअ ढुण्डीप्रसाद निरौलाले जानकारी दिए ।

पछिल्लो समय शीतल निवास र बालुवाटारबीच सम्बन्धमा चिसोपना आएको बुझिएको छ ।

प्रधानमन्त्री केपी ओलीले गरेका निर्णय जति धमाधम अदालतले बदर गर्न थालेपछि राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारी बालुवाटारसँग बेखुस रहेको एमालेभित्र चर्चा चलेको छ ।

सरकारले गरेका निर्णय स्वीकृत गर्ने काम राष्ट्रपतिबाट हुँदै आएको छ । अहिलेसम्म सर्वोच्च अदालतले प्रधानमन्त्रीको सिफारिसमा राष्ट्रपतिले गरेका स्वीकृति र नियुक्ति बदर गरेपछि भण्डारी असन्तुष्ट बनेको बुझिएको छ । जसकारण राष्ट्रपति भण्डारी आफैं सरकारी निकायसँग परामर्शमा जुट्न थालेको स्रोतले बतायो ।

केही समयअघि भण्डारीले निवर्तमान गृहमन्त्री खगराज अधिकारी, नेपाली सेना, नेपाल प्रहरी, सशस्त्र बल र राष्ट्रिय अनुसन्धान विभागका प्रमुखसँग शीतल निवासमा छलफल गरेकी थिइन् । राष्ट्रपतिले गृहमन्त्रीसहित चारै सुरक्षा अंगका प्रमुखसँग छलफल गर्नुलाई भण्डारीमा समानान्तर शक्ति अभ्यासको इच्छा देखिएको विश्लेषण गरिएको छ ।

राष्ट्रपति सिधै सरकारका मन्त्री र सुरक्षा अंगका प्रमुखसँग परामर्श गर्नु संविधान विरोधी कदम हो । उनले आफूलाई केही जानकारी चाहिए प्रधानमन्त्रीलाई बोलाएर परामर्श गर्ने गर्छिन् । तर, केही दिनयता प्रधानमन्त्री केपी ओली पनि शीतल निवास जान छाडेका छन् । केही राजनीतिक जटिलता आइहाल्नेवित्तिकै शीतल निवास पुग्ने प्रधानमन्त्री ओली अहिले एक सातायता गएका छैनन् । अझ राष्ट्रपतिले गृहमन्त्री र सुरक्षा अंगका प्रमुखसँग सिधै परामर्श गरेपछि ओली हच्किएको बताइन्छ ।

त्यति मात्र होइन, भण्डारीले निवर्तमान स्वास्थ्यमन्त्री शेरबहादुर तामाङसँग समेत परामर्श गरेकी थिइन् । उनले कोभिड नियन्त्रण र खोप खरिदका तयारीका विषयमा छलफल गरेको बुझिएको छ । प्रधानमन्त्री ओलीकै सल्लाहअनुसार राष्ट्रपतिले पाँच देशसँग खोप सहयोग गर्न चिठी पठाए पनि कसैले रेस्पोन्स नगरेपछि भण्डारी असन्तुष्ट बनेको बताइन्छ ।

राष्ट्रपतिले प्रधानमन्त्रीलाइ पटकपटक सहयोग गर्दा पनि अपेक्षाकुत काम गर्न नसकेको भन्दै अब देखि ओलीको साथ छोडेको बताइन।

प्रतिकृया दिनुहोस्