Thursday, January 20

शक्तिशाली चक्रवात ताउकतेका कारण भोलिदेखि मेघगर्जन, चट्याङ, हावाहुरी र असिनापानी आउंदै

May 17, 2021 252

हाल पूर्वीमध्य अरब सागरमा रहेको शक्तिशाली चक्रवात ताउकतेका कारण मंगलबारदेखि देशका धेरै स्थानमा सामान्यदेखि पूर्ण बदलीको सम्भावना छ । चक्रवातको प्रत्यक्ष प्रभाव नेपालमा नपरे तापनि अप्रत्यक्ष असर देखिने मौसम जल तथा मौसम विज्ञान विभाग, पूर्वानुमान महाशाखाले जनाएको छ । चक्रवात अझ विकसित हुने क्रममा रहेको र हाल उत्तर–उत्तरपश्चिमतिर बढ्ने क्रममा छ ।

बुधबार बेलुकादेखि शुक्रबारसम्म कर्णाली, सुदूपश्चिम, गण्डकी र लुम्बिनी प्रदेशका धेरै स्थानमा हल्कादेखि मध्यम वर्षा र थोरै स्थानमा भारी वर्षाको सम्भावना रहेको महाशाखाले जनाएको छ । प्रदेश नं १, प्रदेश नं २ र वाग्मती प्रदेशका थोरै स्थानमा हल्कादेखि मध्यम वर्षाको सम्भावना छ ।

नेपालमा चक्रवातको अप्रत्यक्ष प्रभाव मात्र रहने तथा ठूलो वर्षा र हावाहुरीको सम्भावना नरहेको महाशाखाका वरिष्ठ मौसमविद् प्रतिभा मानन्धरले जानकारी दिनुभयो । चक्रवातको प्रभाव शुक्रबारसम्म रहने बताइएको छ ।

मुलुकभर यस याममा प्रिमनसुनको गतिवधिका कारण मेघगर्जन÷चट्याङ ÷हावाहुरी र असिनापानीको समेत सम्भावना रहेकाले आवश्यक सतर्कता अपनाउन महाशाखाले अनुरोध गरेको छ । महाशाखाले यस अवधिमा उच्च हिमाली भूभागमा पर्वतारोहण नगर्न तथा नगराउनसमेत अनुरोध गर्दै चक्रवातलाई निरन्तर अनुगमन गरिएकाले मौसम अद्यावधिक गरिरहन सबैमा आग्रह गरेको छ ।

पूर्वीमध्य अरब सागरमा बनेको अति शक्तिशाली चक्रवात् ‘TaukTae’ अझ विकसित हुने क्रममा रहेको र त्यसको प्रत्यक्ष प्रभाव नेपालमा नपरे पनि देशको पूर्वी भेगमा केही असर पर्ने सम्भावना देखिएकाले सजग रहन मौसम पूर्वानुमान महाशाखाले सम्बन्धित सबैमा आग्रह गरेको छ।

भारतीय सञ्चारमाध्यमका अनुसार अरब सागरमा बनेको ‘ताउ ते’ चक्रवातले गुजरात र महारष्ट्रसहित भारतका ७ राज्यमा वि’ध्वंस म’च्चाउन सुरु गरेको छ। कर्नाटकको ६ जिल्लामा यसको धेरै असर परिरहेको छ। यस जिल्लाका ७३ गाउँ चक्रवातबाट प्रभावित भएका छन्। जसका कारण राज्यमा अहिलेसम्म ४ जनाको मृत्यु भइसकेको छ। पछिल्लो २४ घण्टायता ठूलो वर्षा भइरहेको छ।

प्रतिकृया दिनुहोस्